Παρασκευή 29.03.2024

Βίντεο: Ξύλο μεταξύ των παικτών στην αναμέτρηση ΗΠΑ-Μεξικό και μπουκάλια από τους οπαδούς

Σε πραγματικό πόλεμο εξελίχθηκε στο φινάλε της η αναμέτρηση των ΗΠΑ με το Μεξικό στον τελικό του Nations League της Βόρειας Αμερικής

Οι Αμερικανοί, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Πούλισικ επικράτησαν με 3-2 του Μεξικού και κατέκτησαν το Nations League.

Ωστόσο από τον αγώνα δεν έλειψαν και τα ευτράπελα. Λίγο πριν το φινάλε της παράτασης τα αίματα άναψαν, όταν σε μια αψιμαχία των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, έπειτα από φάουλ του Γκουαρδάδο στον ΜακΚένι στο ένατο λεπτό του δευτέρου μέρους της παράτασης (120+9′), ο κόσμος έριξε μπουκάλια και άλλα αντικείμενα προς τους ποδοσφαιριστές.

Δεν ήταν όμως το μοναδικό περιστατικό, καθώς λίγα λεπτά νωρίτερα στο τρίτο γκολ των τυπικά γηπεδούχων, οι παίκτες κατευθύνθηκαν στην εξέδρα που ήταν στημένοι οι οπαδοί του Μεξικού για να πανηγυρίσουν.

Αυτό ξεσήκωσε τους Μεξικανούς, οι οποίοι δεν σταματούσαν τα υβριστικά συνθήματα αλλά και τη ρίψη διάφορων αντικειμένων προς τους ποδοσφαιριστές των ΗΠΑ.