Χίος: Μήνυμα κατά της οπαδικής βίας από παλαίμαχους Αρη- Χίου/Βροντάδου

Έπαιξαν στη μνήμη του Αλκη Καμπανού, του 19χρονου αδικοχαμένου φίλαθλου του Αρη, οι Παλαίμαχοι του Αρη Θεσσαλονίκης με τους Παλαίμαχους Χίου-Βροντάδου.

Σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα στο Φαφαλίειο Στάδιο Βροντάδου οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αναμνηστικές πλακέτες, ενώ οι παλαίμαχοι του Αρη τιμήθηκαν από το Δήμο Χίου.

«Ηρθαμε για ένα ιερό σκοπό, για να παίξουμε στη μνήμη του Αλκη», σημείωσε ο πρόεδρος των παλαιμάχων του Αρη, Γιάννης Βένος. «Δυστυχώς βλέπουμε να υπάρχουν ακόμα φαινόμενα οπαδικής βίας σε όλη την Ελλάδα.

«Σκοπός μας είναι, και των βετεράνων όλων των ομάδων, να θυμίσουμε και να υπενθυμίζουμε ότι το ποδόσφαιρο ενώνει και η οπαδική βία πρέπει να μείνει έξω από τον αθλητισμό, το ποδόσφαιρο», είπε ο Γιάννης Βένος. Ενώ συγκινημένος, σημείωσε ότι «ερχόμαστε στη θέση των γονιών του Αλκη, που θα μπορούσε να ήταν ο κάθε γονιός».

«Είμαστε ιδιαίτερα συγκινημένοι που φιλοξενούμε τους παλαίμαχους του Αρη. Το ποδόσφαιρο ενώνει, είμαστε κατά της βίας και ιδιαίτερα της οπαδικής», σημείωσε ο εκπρόσωπος των παλαιμάχων Χίου- Βροντάδου Χρήστος Καρτάλης.

Ο Δήμαρχος Χίου Σταμάτης Κάρμαντζης επισήμανε ότι ο αγώνας είναι συμβολικός, κατά της οπαδικής βίας και στη μνήμη του αδικοχαμένου Αλκη Καμπανού.

«Να βγάλουμε το «θηρίο» μέσα από τον άνθρωπο, με κάθε τρόπο και μέσο. Πρέπει να μείνουν τα καλά, γιατί τα αποτελέσματα της βίας είναι τραγικά», μας είπε ο Δήμαρχος Χίου.

Με την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ στο 19ο λεπτό, όσα και τα χρόνια του Αλκη όταν δολοφονήθηκε, ο διαιτητής του αγώνα διέκοψε το παιχνίδι για να του αποδοθούν τιμές.

Για την ιστορία να σημειώσουμε ότι η ομάδα των παλαιμάχων του Αρη νίκησε με 2-0 (στο πρώτο ημίχρονο τα γκολ), ενώ τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν στο Αθλητικό Σωματείο ΑΜΕΑ Χίου «Ιωνες».

Συγκινητική η στιγμή όταν ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ομάδας Αρη Κάμπου Γιώργος Πανέρης από τη Χίο παρέδωσε αναμνηστική πλακέτα στον Γιάννη Βένο, φιλοτεχνημένη μάλιστα από το γιο του που έπαιζε με τους Χιώτες παλαίμαχους.